Parkiet krajowy


Dąb zwykły

  
 

 

 

 
Dąb (Quercus) to ok. 600 gatunków drzew i krzewów występujących głównie w obszarach umiarkowanych półkuli północnej. Osiąga wysokość 40 m, charakterystyczne owoce, tzw. żołędzie.
Najbardziej pospolitym i przeznaczonym na produkcje podłóg jest dąb szypułkowy. Dąb jest bardzo ważnym drzewem użytkowym. Drewno jest ciężkie, twarde, odporne na działanie wody. Stosuje się je w budownictwie (podłogi, schody), stolarstwie i meblarstwie, również do suchej destylacji drewna.
 


Dąb czerwony


Dąb czerwony jest odmianą dębu pospolitego. Posiada on potoczną nazwę tzw. Dąb kanadyjski.
Charakteryzuje się tym, iż barwa jego słoi posiada kolor czerwony. Dla wybrednych klientów jest alternatywą pomiędzy bukiem, jesionem, a zwykłym dębem.
 


Jesion

 

 

 

 
Parkiet sortujemy na:
- jesion jasny czyli drewno jasne bez seków przebarwień.
- Jesion naturalny czyli drewno kolorowe klepki jasno ciemne
- jesion bursztynowy ciemne drewno o mocnym usłojeniu.

W Polsce jest to dzikie drzewo leśne zaliczane do najbardziej cennych, szlachetnych gatunków rodzimych drzew liściastych. Wymaga gleb żyznych, głębokich, pulchnych, wilgotnych lub mokrych. Jest bardzo wrażliwy na przymrozki. Nie tworzy litych drzewostanów. Występuje w dolinach rzecznych gdzie z olszą i dębem tworzy drzewostany. Zasięg jesionu jest stosunkowo rozległy - występuje w całej Europie, na Krymie i Kaukazie, a także w Azji.

Buk